יעל מנדלוביץ - משרד עורכי דין ונוטריון

העברה ללא תמורה

הדרך הבטוחה לרכוש נכס, או לבצע בו פעולות משפטיות, היא להיות מלווה בעו"ד אמין ומנוסה העוסק בדרך קבע בתחום הנדל"ן, ואשר מכיר את התחום על מכלול היבטיו השונים.

העברה ללא תמורה מהי ומה תכליתה?

עסקת העברה ללא תמורה הינה עסקת מכר במקרקעין לכל דבר ועניין פרט לנושא התמורה, בעסקאות מן הסוג הזה צד אחד מעביר לצד שני נכס מקרקעין או חלקים ממנו במתנה.

בדרך כלל עסקאות מן הסוג הזה נעשות בין בני משפחה וקרוביהם במצב בו הצדדים מעוניינים להעביר נכסים יורשיהם עוד בחייהם, כמו כן במקרים בהם מעוניין צד להעביר זכויות לצד שני כדי להפחית תשלומי מס רכישה, לקראת רכישה של נכס נוסף.

כדי שהעיסקה תחשב כהעברה ללא תמורה עליה להיות עיסקה בה לא ניתן כל סוג של תמורה, גם לא תמורה שמתבטאת בטובת הנאה.

כיצד נעשת העיסקה בפועל?

העיסקה נעשת על ידי חתימת שני הצדדים על תצהירים, במקרים בהם ישנם תנאים נוספים ניתן לצרף גם הסכם בהתאם.

כמו כן, במעמד ההסכם יש לחתום על שטרי מכר, הצהרות לרשות המיסים ועוד מסמכים באמצעותם עוה"ד יעביר את הזכויות בנכס מן הצד המעביר אל הצד הנעבר.

מדוע כדאי לערוך עסקאות מקרקעין באמצעות עו"ד העוסק בתחום ?

ישנה חשיבות לעריכת ההסכמים בצורה מקצועית ואחראית, שכן כמו בכל עיסקת מקרקעין ישנן משמעויות ארוכות טווח לאופן עריכת ההסכמים.

בנוסף, חלק בלתי נפרד מליווי משפטי בעסקת מקרקעין הינו יעוץ בנוגע למיסוי מקרקעין (מס רכישה ומס שבח), שעל הצדדים לשלם בעת ביצוע העיסקה ואף השלכות לגבי העתיד, שכן החוק קובע תנאים וכללים לפיהם בעיקבות קבלת נכס במתנה ישנה תקופת צינון בה לא ניתן למכור את הנכס ולקבל פטור מתשלום מס שבח.

פטור חלקי ופטור מלא ממס רכישה בהעברה לקרוב

תקנות מס רכישה קובעות כי בקבלת נכס ללא תמורה מקרוב ישולם מס רכישה בגובה שליש ממס הרכישה הרגיל.

תקנות מיסוי מקרקעין מגדירות כי קרוב הינו : בן זוג, לרבות מי שהיה בן זוג במשך ששה חדשים שקדמו למכירת זכות במקרקעין, הורה, צאצא, בן-זוגו של צאצא, אח ואחות.

בנוסף חשוב לציין כי תקנה 21 לתקנות מס רכישה קובעת כי בני זוג שמתגוררים יחד בדירה בה מועברות הזכויות ללא תמורה, יזכו בפטור מלא מתשלום מס רכישה.

 

לקראת ביצוע עסקת מקרקעין על הצדדים לערוך תכנון מס נכון, על מנת להתכונן להשלכות העיסקה ולהימנע מנזקים כלכלים כבדים, ייעוץ משפטי נכון יפרוש בפני הצדדים את העלויות הצפויות להם ויסייע להם לערוך את ההסכם הנכון עבורם.

 

משרד יעל מנדלוביץ עורכי דין עוסק רבות בענייני מקרקעין, במידה והינכם מעוניינים בקבלת יעוץ משפטי בתחום צרו עימנו קשר לתאום פגישה.

יצירת קשר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות, השאירו פרטים או חייגו 052-4884882

כתובתינו:

שד׳ נורדאו 35, תל אביב