יעל מנדלוביץ - משרד עורכי דין ונוטריון

הפקעת מקרקעין

הדרך הבטוחה לרכוש נכס, או לבצע בו פעולות משפטיות, היא להיות מלווה בעו"ד אמין ומנוסה העוסק בדרך קבע בתחום הנדל"ן, ואשר מכיר את התחום על מכלול היבטיו השונים.

הפקעת מקרקעין מבוצעת על ידי רשויות המדינה לצרכים שונים, כגון סלילת כביש, או הקמת שטח ציבורי או פרויקט בעל חשיבות לאומית או ציבורית.

הפקעה פירושה שהמדינה מקיימת עם בעלים פרטי של מקרקעין עסקת מכר בכפייה. בתנאים מסויימים תמורת הפקעה משלמת המדינה לבעל הנכס פיצוי כספי – שהוא שווה ערך לשמאות עדכנית של הנכס. עם זאת, התשלום שמשלמת המדינה אינו מגלם את עצם היות עסקת המכר כפויה, עניין שיש לו השלכות על בעל הנכס מבחינת רבות בינהן מיסוי מקרקעין, פגיעה בחלק הנותר מן המקרקעין באופן שאינו מאפשר שימוש בו בעתיד, רגשות סנטימנטלים לנכס מסויים, פגיעה תכנונית שנוצרת מעת מתן התוקף להפקעה, מציאת נכס חלופי עם העלויות הכרוכות בכך ועוד.

במידה ומדובר בהפקעת קרקעות ישנה מערכת של חוקים הקובעים באילו מקרים ינתן פיצוי כספי לבעל הקרקע.

מרבית ההפקעות מתבצעות על פי חוק התכנון והבניה, פקודת הדרכים או פקודת הקרקעות.

כמו כן לעיתים הפקעת מקרקעין מתבצעת על פי החלטות ממשלה בה נקבעים כללים מסויימים להפקעה, כך נעשה בהפקעה לטובת כביש חוצה ישראל.

חוק התכנון והבניה קובע כי רק הפקעה של 40% ומעלה מזכה בפיצוי.

כאשר ההפקעה מתבצעת על פי פקודת הדרכים ומסילות הברזל, כמו גם פקודת הקרקעות (רכישה לצרכי ציבור) ניתן להפקיע עד 25% מן הקרקע ללא תשלומי פיצויים לבעליה.

במהלך השנים, המחוקק הכניס תיקונים בפקודת הקרקעות: כך לדוגמא בשנת 2010 הוכנס לפקודה תיקון מס' 3 המנסה להתאים את פקודת ההפקעות הישנה והארכאית, לימנו אנו: בתיקון שינויים רבים בפקודת ההפקעות, חלקן לטובת הנפקע, כגון שימוע טרם הפקעה וכן אפשרות של השבת קרקע שהופקעה למטרה ציבורית שלא מומשה בסופו של יום, תכליתו של התיקון הינה להתחשב, במסגרת הליך ההפקעה, גם בזכות הקניינית של בעל המקרקעין על הקרקע, בנוסף לצרכי הציבור.

משרד עו"ד יעל מנדלוביץ מתמחה בדיני מקרקעין, משפט מנהלי, רשויות מקומיות ודיני תכנון ובניה. משרד עו"ד יעל מנדלוביץ מטפל בכל ההיבטים המשפטיים של דיני התכנון והבניה והפקעות, לרבות:

  • פיצויים בגין פגיעות תכנוניות
  • שימוע לפני הפקעה
  • תקיפה משפטית של הפקעה בוועדות הערר המקומיות, המחוזיות והארציות

אם הנכס שבבעלותך חשוף להפקעה מצד הרשויות, מוטב ליצור עימנו קשר כבר מרגע שנתקבלה הפניה הראשונה מן הרשות, ולא לבוא במשא ומתן עם הרשות המפקיעה בלא ליווי של עורך דין הבקיא בדיני התכנון והבנייה. ניתן ליצור עימנו קשר בטל' 5259595- 03.

יצירת קשר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות, השאירו פרטים או חייגו 052-4884882

כתובתינו:

שד׳ נורדאו 35, תל אביב