קבלן בונה פרויקט דירות בשכונת "בת גלים" בחיפה, הסמוכה למסילת הרכבת. הוא מבטיח לרוכשים בעל פה כי יבנה 'קיר אקוסטי' לחסימת רעש הרכבת, מה גם שבניית קיר שכזה היא חלק מתוכנית הבינוי. ברם, הדבר לא מעוגנת בכתב בחוזה המכר ובסופו של יום מתנער הקבלן מהבטחתו זו. האם הבטחתו בעל פה לרוכשים תקיפה והאם עליו לבנות את הקיר האקוסטי, בין הפרויקט לרכבת, כמובטח? שאלה זו נדונה בתא (חי') 1687/04 כהן ויטלי נ' דיור ופיתוח חברה לבנין בע"מ (ניתן: 7.4.2008).

בית המשפט פסק לאותו עניין כי הבטחה בעל פה שקולה להבטחה בכתב, וכי בכל מקרה, על סמך מצג זה קנו הרוכשים את הדירה, ולא היו רוכשים אותה אלמלא הובטח להם 'קיר אקוסטי'. יתרה מזו, בניית קיר אקוסטי התחייבה מסעיף 28 להוראות התב"ע (תוכנית בניין עיר), אשר התייחסה גם לאותו פרויקט. לא זו אף זו, הקבלן שיזם את הפרויקט התחייב – בתמורה לאישורו בידי רשויות התכנון והבניה, לבנות את הקיר האקוסטי.

בית המשפט מוצא כי הפרת הבטחת הקבלן שניתנה בעל פה עולה כדי חוסר תום לב, בייחוד כאשר מדובר בעניין כה מהותי אשר מחויב על פי התב"ע, וכי אין להטיל על רוכשי דירה לא מיוצגים נטל לקרוא את כל מסמכי המכר ולהבינם.

בית המשפט מטיל על הקבלן חובה להשלים את בניית הקיר האקוסטי שכבר החלה, תוך שהוא מטיל עליו (ולא על העיריה, כפי טענת הקבלן) את החובה להרוס מבנים ישנים אשר מנעו את המשך בניית הקיר האקוסטי. כן הורה בית המשפט לקבלן לפצות את התובעים בגין מטרדי הרעש שהם חוו מיום מסירת הדירה ועד להשלמת הבנייה החלקית של הקיר האקוסטי. עם זאת, נפסק כי אין לפצות את רוכשי הדירה בגין מטרדי הרעש בפרק הזמן שבין ההשלמה החלקית של בניית הקיר האקוסטי להשלמתו הסופית, וזאת מן הטעם שהוכח כי השלמה סופית של הקיר האקוסטי, למרבה הצער, לא תפחית במידה רבה את עוצמת הרעש המגיעה ממסילת הרכבת לבתי המגורים.

למשרדנו ניסיון רב בייצוג בעלי נכסים, במידה ואתם מרגישים כי נפגעתם עקב הפרת חוזה מצד קבלן פנו אלינו ואנו נשמח לעמוד לשירותכם בכל עת.

אין לראות בתוכן מאמר זה משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *